O realizaci

Crossroads

Instalace crossroads reaguje na jedinečnou polohu místa, kde se denně křižují cesty lidí z celého světa, ale také na vnitřní křižovatky, které prožíváme v našich životech. Myšlenka propojit pohyb ve fyzickém prostoru s vnitřním světem stála u samotného zrodu kurátorského konceptu. Jak vysvětluje kurátorka Kristina Pourová, „Každý den stojíme před většími či menšími rozhodnutími, něco nás trápí, z dalších věcí máme radost, a mnohé z toho chceme sdílet. A tím vším je prostor crossroads prostoupen.“

Prvotní impuls ke vzniku realizace vzešel v roce 2024 od Kongresového centra Praha, které hledalo způsob, jak oživit zanedbanou část teras, posetou graffiti, a zároveň zachovat respekt k architektuře a historii místa. Jak popisuje Veronika Matějková, spoluzakladatelka PRAHO! project, cílem bylo vytvořit nejen estetickou intervenci, ale i místo s hlubším smyslem: „Chtěli jsme, aby se terasy staly novým bodem zájmu, setkávání a přemýšlení, a zároveň doplnily umělecká díla, které v rámci Art district Vyšehrad již existují.

Tvorba instalace byla od začátku pevně spjata s autentickými výpověďmi lidí, kteří se v okolí pohybují. Výběr obsahu trval více než půl roku a tým čerpal jak ze své rozsáhlé databáze, tak ze speciálně pořádaných sběrů výpovědí prostřednictvím plakátů umístěných ve veřejném prostoru, newsletterů, sociálních sítí, offline dotazníků i osobních rozhovorů, například se seniory z Prahy 4. Dramaturgyně a specialistka na výběr obsahu Klára Hamsíková doplňuje: „Chtěla jsem, aby obsah odrážel myšlenky místních a názory těch, co místo utvářejí. Usilujeme o zachování rozmanitosti postojů a autenticity, proto výpovědi ponecháváme téměř beze změn.“

Významnou roli hrála i samotná vizuální podoba realizace. Umělkyně Nina Sibinská usilovala o to, aby návrh přirozeně zapadl do daného prostoru: „Vždy se snažím pracovat s konceptem místa, aby si návrh tzv. sedl. Například u stěny pod KCP jsem stála hodinu a půl a jen si ji prohlížela.“ Minimalistická barevnost instalace, odstíny šedé s bílými prvky a černými texty, byla zvolena záměrně, aby korespondovala s monumentálností celé budovy a zároveň kontrastovala se zelení parků a cest vedoucích na Vyšehrad.

Realizace crossroads je zároveň první instalací PRAHO! projectu, kde je obsah rovným dílem tvořen v češtině i angličtině, s přesahem do dalších jazyků. Celý proces tvorby a realizace byl postaven na pečlivé spolupráci mezi kurátorským, uměleckým a dramaturgickým týmem. Vizualita je výsledkem kombinace autorské malby a UV tisku, který umožňuje ekologicky šetrné a zároveň vysoce kvalitní provedení textů na stěnách.

Součástí realizace je také online rozhraní, navržené Annoumarií Čermákovou, zakladatelkou PRAHO! project, a staví na myšlence, že i digitální svět může být místem setkávání, sdílení a reflexe. Přes QR kódy rozmístěné v instalaci se návštěvníci mohou zapojit do realizace jako takové – reagovat na pokládané otázky, projít terapeutickou intervencí, nakouknout za zdi Kongresového centra Praha v rámci videoprohlídky, nebo si pustit video příběhy kolemjdoucích. 

Instalace není jen estetickým zásahem do veřejného prostoru – je pozvánkou k zamyšlení, sdílení i zastavení se. Přináší do dynamického prostoru Kongresového centra Praha nový moment klidu, reflexe a spojení.

Jak instalace vznikala? Proměnu stěn ve vizuální dílo je možné zhlédnout zde: